A je to tady! Výměna mládeže začíná a už ráno se sešel organizační tým, aby přichystal vše potřebné pro zahájení. Jakmile jsme vyzvedli všechny delegace, mohlo se začít s programem. Jako první proběhl zahajovací rituál, ve kterém musel každý účastník navštívit 5 stanovišť, na kterých se dozvěděl něco nejen o české kultuře, ale také například o křtu, tradičním tetování jako zdůraznění indiánského idolu krásy nebo o chůzi po přírodních materiálech, která symbolizuje v mnoha kmenech přechod ze světa dětství do dospělosti. Toto rituální zahájení výměny mládeže vyvrcholilo darováním náramku se symbolem United Games – Born Free, čímž byli účastníci oficiálně přijati do projektu, ve kterém se měli seznámit s kulturami cizími i těmi svými.

V neděli jsme po snídani všichni nadšení a plní energie začali s programem. Jako první přišly na řadu nové energizery. Na každý den jsme měli vymyšlený jiný, abychom se navzájem co nejvíce inspirovali. Dopoledne jsme společně strávili čas při ice-breake games. Bylo super, že se zapojili všichni a opravdu nás potěšilo i to, když někdo měl nějakou svou aktivitu a chtěl nás ji naučit. Peer-to-peer vzdělávání, jak má být! Na odpoledne byly připraveny prezentace workshopů a následné rozdělení do nich. Po prezentacích jsme se vydali na prohlídku Olomouce, aby se účastníci zorientovali v prostředí, ve kterém měli strávit většinu výměny. Když jsme se vrátili zpět, mohlo začít chystání food exchange a představení delegací. Každý stát pak večer prezentoval své jídlo a musím říct, že mi chutnalo jídlo od všech států, ale Maďarsko mělo opravdu ostré speciality.

V pondělí ráno se účastníci už těšili na workshopy. Každý workshop byl na začátku představen a vedoucí workshopu vždy řekli, co účastníky čeká. V komunikačním workshopu pak byli například pozorovat město a lidi a jejich chování v určitých situacích. Dostali čtyři otázky, které měli pokládat kolemjdoucím, aby se dostali do styku s místními obyvateli a mohli tak pozorovat komunikační zvyklosti. V další části programu zkoušeli pantomimu jako komunikaci pomocí řeči těla a naučili se různá gesta typická pro země, které si.

Další workshop se zaměřil na vaření a kulturu stolování. Věnovali se společenskému chování v restauraci, udělali si kvíz o stolování v různých zemích a dozvěděli se spoustu zajímavých informací o jiných kulturách. Také připravili pro všechny ostatní na svačinu štrůdl, který byl výborný a všem nám moc chutnal.

Kulturní workshop se pak věnoval celkově kultuře jako takové. Základní otázkou bylo vymezení pojmu kultura a na toto téma se strhla bouřlivá diskuse. Dále se věnovali subkulturám a globalizaci. Poslední, umělecký, workshop se zaměřil na představení umění jednotlivých kontinentů. Věnovali se výrobě masek na čínské divadlo a naučili se čínský a indický tanec.

Byla jsem mile překvapená tím, jak si ve všech workshopech účastníci vedli. Myslím, že celý den byl zajímavý a všichni jsme se naučili spoustu nových věcí. Večer se pak konal africký večer, na kterém jsme tancovali a měli přednášku o Africe a o životě tam.

Druhý den workshopů byl prostě skvělý. V komunikačním workshopu kreslili piktogramy a zabývali se komunikací v Braillově písmu. V kuchařském workshopu vařili hráškovou polévku a užili si při tom spoustu legrace. Opět pro nás všechny připravili výbornou svačinu a to Caprese dortíky. V odpoledním bloku se zabývali jídlem z východu typickým pro čajovny, jako je humus nebo kuskus. Když už věděli, co k čaji mají jíst, mohli se vrhnou na samotnou přípravu čaje. Dozvěděli se například, že používání čajové keramiky má svá pravidla. Míchali také drinky, které jsou založené na čaji.

Kulturní workshop se zaměřil na pop kulturu a pop art. Diskutovalo se nad pop-artovými umělci a nad jejich inspiračními zdroji a motivy. Také účastníci tvořili vlastní pop artové obrazy jako reflexe doby. Dále vytvářeli vlastní stereotypní mapy Evropy, aby se zamysleli nad předsudky a stereotypy, a jak vznikají. Na toto téma navazoval „projekt Entropa“, kdy si společně vytvořili vlastní Entropu.

V uměleckém workshopu si účastníci zkoušeli tradiční líčení obličeje mimů, věnovali se street-dance a životnímu stylu s ním spojeným. Vymýšleli sestavy, které pak použili ve svém vlastním klipu, který nakonec posloužil k prezentaci celého workshopu. Dozvěděli se spoustu informací o různých tanečních a hudebních stylech, o jejich významu a možná se i na současnou hudbu začali dívat jinak.

Večer se chystal veřejný projekt v parku. Účastníci psali své oblíbené básně a citáty křídou na chodník, věšeli citáty na stromy a na lampy, jedna skupina dělala trhací motivační papírky, které si mohl kdokoliv, kdo prošel, odtrhnou a schovat a další skládali origami a nechávali je všude po parku. Tato aktivita v nás zanechala spoustu vzpomínek a krásných pocitů na nádherný večer strávený společně v Olomouci.

Ve středu se jelo na akční projekt. Cesta byla sice dlouhá, ale nijak nám to nevadilo. Povídali jsme si, hráli různé hry a uplynulo to rychle. Večer nás čekalo seznámení se Švýcárnou – ekologickým a vzdělávacím pracovištěm, na které jsme přijeli pomáhat. Dozvěděli jsme se o práci místních dobrovolníků a později mohla začít prezentace workshopů, na kterou se všichni tak pečlivě připravovali předcházející dny.

Následující den jsme se vrhli do práce. Sekali a skládali jsme dřevo, kluci kopali jámu pro izolaci, nosili jsme a skládali tašky na střechu, pomáhali s úklidem a kosením trávy kosou. Bylo to vyčerpávající, ale bylo to pro dobrou věc. Po obědě jsme se prostřídali v určitých pracích, ale celý den jsme tvrdě pracovali a tak jsme si večer zasloužili pořádnou druhou večeři u ohně. Byl to krásný den, ale už jsme se těšili do hajan.

V pátek ráno jsme se probudili a po snídani jsme vyrazili na vlak. Cesta vlakem byla dlouhá, většina z nás spala a po návratu do Olomouce nás čekala závěrečná evaluace. Večer pak následovala goodbye party a koncert. Bylo strašně smutné, když už pozdě večer odjela prví z delegací.

Poslední ráno bylo smutné, unavené a pochmurné. Téměř všechny delegace až na německou odjeli během večera a rána. Bylo to sotva pár hodin a už se nám stýskalo. Z jedné strany jsme byli rádi, že si odpočineme, ale přirostli jsme si všichni k srdci. Doufáme, že náš příští festival bude opět tak dobře hodnocen ze strany účastníku a snad uvidíme i známé tváře.

Leave a Reply