Od 23. února do 2. března, jsem pobýval na Slovensku, v rámci školení “ENGLISH FOR YOUth work”, které bylo zaměřeno na zlepšení angličtiny a komunikačních schopností lidí, kteří pracují s romskou mládeží.
Já, ač s romskou mládeží nepracuji, jsem byl vybrán a 23. února jsem s roztodivnými pocity nastoupil do vlaku směr Čadca – město. Ubytování bylo zajištěno v noblesním penzionu Medea a výuka probíhala každý den v občanském sdružení KERIC.

Celé školení provázela nádherná atmosféra a o humor nebyla nouze. Seznámili jsme se i se zahraničními dobrovolníky, kteří nám zpestřovali jak dny, tak i večerní program, který jsme si vytvářeli dle vlastního uvážení.
Školení mi dalo opravdu hodně, dalo mi možnost seznámit se s lidmi, pracujícími s romskou mládeží, s dobrovolníky, kteří přijeli do Čadci z Rakouska, Kostariky, Itálie, Francie, Uruguaye a Ukrajiny a také s Romy.
Dále jsem si zlepšil angličtinu a rozšířil slovní zásobu i o nezvyklá slova jako je třeba “sajtrón” či “lajbra”.

Nikdy by mě nenapadlo, že se školení může proměnit v tak úžasný týden, který jsem na Slovensku prožil. Dlouho jsem nezažil tak krásné loučení, jako při výstupu z vlaku v Olomouci, kdy mi ostatní účastníci, kteří ještě pokračovali dál, zpívali píseň “Little mole in Čadca”, která byla složena pro závěrečný večer samotnými účastníky.
Nezbývá, než poděkovat ČNA Mládež v akci, která měla tohle školení na svědomí a také všem těm, kteří se ho zúčastnili a udělali jej nezapomenutelným.

Vratislav Kratochvil

Galerie

Categories: 5 Reporty 4 like

Leave a Reply