Hranice – Čtyři zástupci z hranické střední školy reprezentovali Českou republiku na mezinárodním týdnu mládeže ve slovinské Izole. Od 20. do 26. srpna se Martin Šťastný, Silvie Žídková, Dominika Bezděková a Nela Šortnerová společně s dalšími šestadvaceti účastníky z celkem pěti evropských zemí zúčastnili výměnného pobytu, na kterém celý týden probírali problematiku práv mládeže v Evropské unii.

Během série tematických workshopů zbyl čas také na výlet do přístavního města Koper, poznávání nových míst a cizí kultury. „Cílem tohoto pobytu bylo především utužování týmové práce v kolektivu lidí z různých zemí. Po celý týden jsme se dorozumívali s ostatními účastníky pouze anglicky. Mohli jsme tak použít teoretické znalosti v praxi a zjistit jak jsme na tom s mluvenou formou jazyka,“ říká jeden ze členů hranické výpravy Martin Šťastný.

Výměnný pobyt ve slovinské Izole vyhráli studenti zdravotnické školy letos v květnu, kdy v konkurenci ostatních školských zařízení z celého Olomouckého kraje uspěli se svou prezentací o Irsku. Soutěž, kterou vyhlásil Dům dětí a mládeže Olomouc, byla výstupem grantového programu Evropské unie s názvem Mládež v akci. Ten od roku 2007 podporuje hlavně mezinárodní výměnné pobyty a podněcuje iniciativu mládeže. „Každý, komu se naskytne příležitost vyjet do zahraničí a účastnit se podobných programů zaměřených nejen na mládež, by ji měl určitě využít. Pro naše studenty to byla neocenitelná zkušenost. Jednak si procvičili cizí jazyk, ale získali i cenné kontakty v zahraničí a poznali nové zajímavé prostředí a odlišnou kulturu,“ doplňuje své studenty Zina Barvenčíková ze Střední zdravotnické školy v Hranicích. 

Leave a Reply